З якого дерева краще будувати будинок

На Русі дерев’яні будинки будували завжди. Матеріалу для будівництва було багато, за століття була відпрацьована технологія будівництва. Сьогодні в сільській місцевості більшість будинків ставлять з дерева. Міські жителі, втомившись від кам’яних коробок, теж тягнуться на природу, де намагаються відпочити від міської метушні в оточенні пахнучих хвоєю стін дачного будиночка або заміської резиденції.

Породи дерева для будівництва будинку
На територіях країн СНГ переважають хвойні породи: ялина, сосна, ялиця, модрина, кедр

Їх і використовують при будівництві будинків. Там, де немає хвойних лісів, використовують березу, осику, липу, тополю, вільху, дуб. Листяні породи вимагають обробки проти деревних шкідників і гниття, в іншому випадку термін їх служби сильно поступається хвойним породам деревини. Але сьогодні ринок будівельних матеріалів в достатку пропонує деревину хвойних порід як найбільш підходящу для зведення дерев’яних будинків. Тому і для жителів цих районів проблема з якого дерева будувати будинок вирішується на ринку будматеріалів.

Деревина хвойних порід краща для зведення будинків з наступних причин:

  • Смолисті хвойні породи не піддаються гниттю;
  • Мають високу міцність;
  • Мають низьку теплопровідність;
  • Деревина має відкриту структуру і дихає;
  • Деревина має антисептичні властивості.

Але характеристики хвойних порід дерев мають суттєві відмінності. Тому яка деревина краще для будівництва будинку — непросте питання.

Найбільш поширеним матеріалом, доступним за ціною і з хорошими характеристиками, є сосна і ялина. Сосна помітно виграє у ялини по стійкості до гниття (за шкалою стійкості, прийнятої в СНГ, деревина ялини має показник 3,6, а сосна 4,6). Тому перші вінці будинків на Русі ніколи не клали з ялини.

Стіни будинку з сосни краще «дихають» через високе значення повітропроникності її деревини. З іншого боку, прислів’я «хоча хата ялинова, так серце здорово» виникла не на порожньому місці. З ялини будували будинки небагаті люди, але вона володіє цілющими властивостями, її деревина виділяє фітонциди, що сприяють оздоровленню організму людини. Ялина, завдяки більш пухкої структури деревини, ніж у сосни, має кращі показники теплового опору. Будинок з ялини буде тепліший будинку з сосни.

Одна з кращих порід хвойної деревини — модрина. Висока смолистість її деревини служить надійним захистом проти гниття дерева. Модрина має високу щільність деревини і надзвичайну для хвойної деревини міцність. Можна зустріти будинки з модрини в Сибірі віком понад 200 років. У США в супермаркетах з великою прохідністю практикували настил підлог з модрини, який служив довше, ніж синтетичні матеріали. Недоліком модрини є складність її обробки через смолистість і міцность, а також висока ціна.

Кедр відноситься до м’яких порід хвойної деревини, але він має красиву текстурою з цікавими відтінками.

Кедр на додаток має лікувальний вплив на людину. З кедра будинки зводять рідко, його більше використовують для оздоблювальних матеріалів і виготовлення меблів.

В давнину, не стояв вибір з якого дерева краще будувати будинок, використовували відразу декілька видів деревини:

  • Дуб використовували на палі, віконні та дверні прорізи;
  • Ялина для перекриттів, лежней, крокв;
  • Сосна для зведення стін;
  • Модрина для нижніх вінців зрубу;
  • Липа і клен для меблів і пристроїв лазні.

Будинки з хвойних порід дерева
В наш час, вибираючи дерево для будівництва, орієнтуються на доступність матеріалу і його ціну. Переваги надаються сосні при виборі матеріалу для зведення стін будинку, для обробки використовують частіше ялина, так як вона має менше сучків і світлу рівну текстуру деревини.

Для будівництва будинку вибирають суху деревину. Будинок, побудований з деревини природної вологості, буде давати осадку кілька років. Тому не дарма наші предки віконні та дверні прорізи робили з дуба, який витримує осідання будинку і зберігає вікна і двері дерев’яного будинку.

Будинки з хвої будують з круглої колоди, в якій зберігається захисний шар. Такий будинок має власний захист від гниття, а й його краще обробити матеріалом проти гнилі. Оциліндровані колоди для будівництва будинків позбавлені цього шару, обробка цих колод обов’язкове. Будинки з оциліндрованих колод виглядають привабливо.

Більш популярним матеріалом є брус. Будівництво з бруса технологічно простіше, плюс часто не потрібно оздоблення будинків з бруса.

Добавить комментарий

Call Now Button